چگونه از نقدشوندگی یک سهم اطمینان حاصل کنیم؟

با توجه به شرایط خاص کنونی و اینکه بازار از سال ۹۲ تاکنون چنین شرایطی را تجربه نکرده است، فیلتری که پیش از این ملاکی بر نقدشوندگی سهم بوده است در حال حاضر معتبر نیست. برای اطمینان از نقدشوندگی سهم مورد نظر شرایط زیر را بررسی نمایید.

  • میانگین حجم ماه سهم حداقل دو برابر حجم مبنای آن باشد.
  • ارزش معاملات سهم حداقل ۲۰ برابر مبلغی باشد که شما قصد خرید دارید. 

برای مثال در تصویر زیر همانطور که می بینید میانگین حجم ماه نماد کحافظ بیش از دو برابر حجم مبنای آن است؛ همچنین ارزش معاملات آن معادل ۱۸۸ میلیارد تومان می باشد، که برای مبالغ پایین تر از ۹ میلیارد تومان نقدشوندگی لازم را دارد.

بررسی میانگین حجم ماه و ارزش معاملات در سایت tsetmc
مشترک
اشاره به موضوع
guest
3 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین محبوب ها
Inline Feedbacks
View all comments
بهنام رهنما

عرض سلام و احترام
یعنی لیست نماد های نقد شونده از سایت حذف شد ؟

اشکان فخرالمباشری

اینجوری باید نام نماد رو بدونیم و سپس بررسی کنیم نقد شونده هست یا خیر، اما اینکه از چه لیستی این فیلتر نقد شوندگی رو بررسی کنیم رو هم اگه میگفتید بهتر بود. از مثلا ۶۰۰ تا سهم شاید نصفش اصلا قابلیت تحلیل طبق مدل ما رو نداره. مثلا ضسپا۸۰۱۶ یا موارد دیگه از این قبیل. در کل خیلی سخت شد کارمون با این حساب. شایدم من بلد نیستم لیست مناسبو پیدا کنم که بتونم از بینشون فیلتری که اینجا گذاشتید رو بررسی کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

اشکان فخرالمباشری

یکی از پاسخ های قابل قبول سوالم رو پیدا کردم (برای دوستان دیگه که احتمالا همین مشکل رو داشته باشن). لیست نمادها در بخش نمای بازار در مفید آنلاین لیست خوبی هست:
https://onlineplus.mofidonline.com/Home/MarketWatch
از اونجا به تمام نماد بازار چه بورس و چه فرابورس دسترسی داریم و قابلیت مرتب سازی هم داره. همچنین با یک کلیک به بخش اطلاعات نماد در tsetmc هم منتقل می شیم و می تونیم فیلتر نقد شوندگی رو اونجا بررسی کنیم.

مژده ویژه اعضا باشگاه سرمایه گذاران برتر

70٪ تخفیف ویژه